Primjenom dodatnih alata do bržeg i kvalitetnijeg rješavanja sudskih predmeta
Kako razvoj i primjena dodatnih alata, kao što su Smjernice/Preporuke za postupanje u parničnom i izvršnom postupku, kontrolne liste za ispitivanje tužbe i odgovora na tužbu i plan pripremnog ročišta, utiču na efikasnost postupka, bila je tema sastanaka koji su sa predsjednicima sudova, sudijama građanskog referata i predsjednicima odjeljenja u sudovima, održani u Mostaru, Trebinju i Širokom Brijegu.
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine, u saradnji sa sudovima, a kroz projekat Unapređenja kvalitete pravosuđa, ranije je razvilo niz dodatnih alata i mehanizama koji će olakšati rad sudijama te doprinijeti unapređenju procesne discipline i kvaliteta rada u cjelini. Dodatni alati, razvijeni su uz podršku sudija iz Norveške i Nizozemske, a po uzoru na sudsku praksu u ovim zemljama.
Tokom sastanaka je analizirana dosadašnja primjena Smjernica/Preporuka za postupanje u parničnom postupku, kontrolnih lista i planova u Općinskom suda u Širokom Brijegu, Općinskom sudu u Ljubuškom, Osnovnom sudu u Trebinju i Okružnom sudu u Trebinju, dok je za Općinski sud u Mostaru i Kantonalni sud u Mostaru analizirana i primjena Smjernica za postupanje u izvršnom postupku.
Kako bi na praktičan način pokazali u kojoj mjeri razvijeni alati doprinose kvalitetnijem vođenju postupka, Okružni sud u Trebinju je tokom sastanka, za sudije Okružnog i Osnovnog suda u Trebinju, organizovao simulaciju suđenja uz podršku volontera i pripravnika oba suda.
Cilj je bio prikazati kako primjena Preporuka za postupanje u parničnom postupku utiče na efikasnost postupka, ukazati na eventualne propuste ali i načine unapređenja procesne discipline. Ujedno, ovo je i jedan od načina jačanja saradnje između sudova koja je neizostavan faktor za unapređenje kvaliteta njihovog rada.
Kako je tokom sastanaka zaključeno, u narednom periodu bit će intenzivirana primjena Smjernica/Preporuka za provođenje parničnog postupka, a pratit će se i njihov efekat na kvalitet postupka. Ovaj korak od iznimnog je značaja u procesu ujednačavanja postupanja prvostepenih i drugostepenih sudova i jačanju procesne discipline, što doprinosi većem stepenu pravne sigurnosti građana.
Također, već su vidljivi efekti intenziviranja saradnje, posebno u segmentu rješavanja predmeta slične pravne osnove, što će se direktno reflektovati na kvalitet sudskih odluka, smanjenje broja predmet i njihovo brže rješavanje u redovnoj proceduri .
Sastanci sa predsjednicima sudova, sudijama i predsjednicima sudskih odjeljena, organizovani su u okviru Projekta unapređenja kvaliteta pravosuđa, koji VSTV BiH realizuje uz finansijsku podršku Vlade Norveške i u partnerstvu sa Sudskom administracijom Norveške i Sudskim vijećem Nizozemske.